آشنایی با تابلوهای پلکسی

پلکس نوعی پلاستیک بر پایه پلی اتلین است که از نوع آکریلیک گلاس می‌باشد و با نام تجاری پلکسی گلاس توسط شرکت‌های تولید کننده محصولات پلیمری تولید می‌شود.
ساخت پلاکس یا پلکس مانند بسیاری از محصولات پلاستیکی با ریخته گری یعنی حرارت و قالب ریزی همراه است با این تفاوت که حباب گیری و صیقل کردن با سمباده‌های مخصوص یا حرکت شن‌ روی آن انجام می‌شود.
از آنجایی که مشتقات پلاستیک از مقاومت بالایی در برابر آب و هوا برخوردار است و نوع آکرلیک آن قابلیت انعطاف با حرارت کم را دارد، از این رو مورد توجه صنعت تبلیغات قرار گرفته است. 
نوع جنس پلکس گلاس همانطور که گفته شد به دلیل وجود اکرلیک شفاف است به طوری است که در همه رنگ‌ها به جز مشکی نور را از خود عبور می‌دهد. همچنین می‌تواند ضخامت بیشتری داشته باشد که برای سازه‌های بزرگ و تاسیسات ایده آل می‌باشد.
در حال حاضر پلکس‌ها در اندازه‌های ۱ میلیمتر تا ۵ سانتیمتر، با عرض حداکثر ۲۰۵ و طول حد اکثر 305 سانتیمتر به صورت شیت تولید می‌شود و در بازار موجود است.
بعضی افراد برای تابلو ها از نئون پلاستیک استفاده می‌کنند به دلیل شکنندگی بیشتر قیمت کمتری دارند.

تنوع رنگی پلاکسی گلاس

موارد استفاده تابلوهای پلکسی

حروف پلکسی با توجه به مدل آن به عنوان اعلانات یا نشانه‌ها در مکان‌های عمومی مانند فرودگاه‌ها، پارک‌ها، نمایشگاه‌ها، سواحل و استخر‌های تفریحی، مترو، و همچنین برای معرفی کسب کار در سردر فروشگاه‌ها مغازه‌ها سازمان‌ها در همه مشاغل برای دید عابران استفاده می‌شود.

تفاوت تابلو با حروف پلکسی با دیگر مدل ها

این نوع کار تفاوت چندانی با بقیه تابلو‌های برجسته ندارد فقط قسمت لبه دور حروف یا طرح فرق دارد. تفاوت اصلی در نحوه نصب است که به جای جوش از چسب و حرارت استفاده می‌شود.

انواع تابلو پلکسی 

تابلو با حروف پلکسی در دو نوع مسطح و برجسته تولید می‌شود. فرق آن بیشتر در کاربرد و نصب آن است.

از نظر جنس و برند

با توجه به وجود شرکت های متفاوت در زمینه تولید پلکسی، این محصول انواع متنوعی دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

سامپکس 

بهترین تولید کننده پلکسی در آسیا، شرکت سامپکس تایوان می‌باشد که تولیدات این شرکت در تنوع رنگ‌های بالا و یک دستی آن باعث شده قابلیت عبور نور خوبی نسبت به بقیه برند‌ها داشته باشد.
متاسفانه مدتی است محصولات تقلبی با همین نام وارد بازار شده است. که تشخیص توسط افراد مبتدی کار مشکلی است. اما یک استاد کار با تجربه می‌تواند حتی از بوی ورق پلکسی هنگام برش، اصلی و تقلبی بودن آن را تشخیص دهد.

ییرلانگ تایوان

ساخت تایوان و در بعضی از رنگ‌ها دارای کیفیت بسیار خوبی است.

چوچن

ساخت چین می‌باشد و کیفیتی معمولی و قیمتی پایین دارد.

ایرانی (سامی)

این تولیدکننده ایرانی نیز محصولات متنوعی به صورت شفاف، رنگی و مات تولید می‌کند که کیفیت قابل قبولی دارد. اما در هنگام برش لیزری لبه‌های آن ذوب می‌شود.

از لحاظ ظاهر

مسطح:

بعد از چاپ به صورت استیکر به پشت یا روی پلکس‌ها می‌چسبد و پس از آن حروف از روی پلکس توسط دستگاه لیزر CNC برش می‌خورد. این مدل بیشتر برای تابلو‌های اعلانات و استند سازی برای فروشگاه‌ها و دارو خانه‌ها در کنفرانس‌ها، معابر، ایستگاه‌های مترو، پارک‌ها و... استفاده می‌شود.

تمام پلکسی:

تابلو‌های برجسته تمام پلکسی نیاز به برش‌های بیشتری دارند که علاوه بر دستگاه لیزر برای اتصال این برش‌ها نیاز به چسب مخصوص برای لبه‌ها می باشد. 

وکیوم:

نوع دیگری از پلکسی‌ها می‌باشد که لبه حروف، مورب بوده و فرم سه بعدی زیبایی به حروف می‌بخشد.

ترکیبی:

این مدل با انواع حروف فلزی یا استیل در لبه یا سطح ترکیب می‌شود و می‌تواند جذابیت دو جنس را نشان دهد.
در تصویر زیربرای لبه حروف از استیل ستاره استفاده شده است و برای سطح آن از پلکسی براق سفید و قرمز

حروف برجسته  ترکیبی

نحوه ساخت تابلو با حروف پلکسی

خوشبختانه ایرانیان طراحان و هنرمندان خوش ذوق و دقیقی هستند؛ به همین دلیل امروزه شاهد تنوع بالا در طراحی و استفاده از فونت‌های زیبا در ساخت تابلوها هستیم. 
در مدل تابلو مسطح همانطور که گفته شد پس از طراحی فقط استیکر به پلکس چسبانده می‌شود، اما در ساخت مدل برجسته نیاز به تخصص و ابزارهای بیشتر است.
ارائه دهنده‌گان این حوزه علاوه بر این که باید با لوازم اندازه گیری دقیق در هنگام نصب حروف پلکسی آشنایی داشته باشند، نیاز به طراح مسلط به نرم افزار 3dmax، برق‌کش و جوشکار با تجربه دارند.
بعد از اینکه طراح، طرح یا لوگو را در نرم‌افزار‌های مربوطه، آماده و مشتری آن را رویت و تائید نمود، با توجه به اندازه تابلو استادکاران آن را روی کاغذ الگو چاپ و روی پلکس می‌چسبانند؛ سپس با توجه به الگو، سطح و لبه‌ها را با دستگاه لیزر با دقت برش می‌زنند.
 پس از آن لبه‌های حروف را با چسب و حرارت (که با استفاده کپسول‌های گاز تولید می‌شود) به سطح حروف می‌چسبانند.

حروف تمام پلکسی روی صفحه پی وی سی

نصب تابلو با حروف پلکسی

در زمان نصب، نوبت به برق‌کار و جوشکار می‌رسد. همانطور که در مقاله تابلوهای برجسته گفته شد، در زیر حروف یا طرح، یک ورق PVC به عنوان کف حروف قرار می‌گیرد و با استفاده از لامپ‌های SMD نوردهی می‌شود.
برق‌کار پس از برق‌کشی، سیم را از طریق سوراخی که با مته در گوشه‌ای از سطح پی وی سی ایجاد کرده، پشت تابلو برده و به برق متصل می‌کند. سپس حروف پلکسی را روی آن‌ها چسبانده و در نهایت تابلو را تست می‌کند تا برای نصب آماده باشد.
اگر محل نصب تابلو سردر مغازه یا هر مکان دیگری مشابه آن باشد، جوشکار پس از نصب داربست، ابتدا نگهدارنده و فریم فلزی را با استفاده از دستگاه جوش روی سردر نصب نموده، سپس زمینه تابلو را (که می‌تواند نما چوب یا نمای کامپوزیت باشد) با نگهدارنده‌های مخصوص روی آن جاگذاری کرده و در نهایت حروف را بر روی زمینه نصب و برق‌کشی می‌نماید.

مزایای حروف پلکسی 

•    تنوع رنگی بسیار بالا
•     قابلیت اجرا در انواع فونت‌ها، رنگ، هر نوع لوگو یا لوگو تایپ 
•    ضد خش و آب
•    برای تولید نور رنگی نیازی به لامپ رنگی نمی باشد.
•    قابلیت ترکیب با دیگر مدل های تابلو برجسته مانند حروف استیل و فلزی

معایب

•    بهای تمام شده‌ بیشتر نسبت به تابلوهای فلکسی


 

DNN