تابلو استیل طلایی

همانطور که مسلم است صاحبان کسب کارها در ایران بخصوص در شهرهای بزرگ همانند مشهد به دنبال رقابت و در چشم بودن کسب کار خود هستند. پس از ساخت و اجرای محدود تابلو با حروف استیل در رنگ های طلایی یا نقره ای، مشخص شد این سبک تابلوها به سلیقه ایرانی ها خوش آمده؛ به همین دلیل امروزه این سبک تابلوها از طرف صاحبان کسب و کار ایرانی بسیار پرطرفدار می باشد.

چرا تابلو استیل طلایی در ایران بسیار پرطرفدار است؟

ترکیب رنگ طلایی و سفید تابلوهای استیل علاوه بر زیبایی منحصر به فرد آن به دلیل براق بودن و روشنی زمینه آن هم در طول روز و هم در طول شب جذابیت بسیاری دارد.
دلیل دیگر استفاده از این مدل تابلو، سهولت در ساخت حروف استیل نسبت به مدل های قدیمی تر می باشد. استفاده از دستگاه های برش لیزری و ضخامت کمتر ورق های استیل امروزی، علاوه بر این که برش استیل را راحت تر نموده، ورق فلز را نیز انعطاف پذیرتر کرده که باعث گردیده دست طراحان خوش ذوق و تحصیل کرده ایرانی هم در ساخت و اجرا باز باشد.

تاریخچه تولید استیل

تولید ورق های نازک استیل در دهه هشتاد در اسپانیا با تولید ورق های آینه ای شروع شد؛ سپس با ترکیب نور به تابلوهای سه بعدی در جهان مشهور شد.

ضخامت استیل

ساخت تابلو با حروف استیل در ایران یک پدیده جدید است که سرعت رشد بالایی دارد. شاید در قدیم هم تابلوهایی با این سبک به رنگ نقره ای دیده باشید، اما به علت آنکه در گذشته امکانات بسیار محدود و همینطور ساخت تابلوها بسیار سخت بود، به همین تناسب تولیدکننده گان آن کمتر و در نتیجه هزینه ساخت بالاتر بود؛ از این رو متقاضیان این سبک تابلوها محدود به بانک ها یا ادرات دولتی می شد.
همچنین در گذشته اکثر کسب و کارها بیشتر محلی بوده و مردم آن ها را می شناختند، به همین دلیل نیاز به تبلیغ و در چشم بودن کمتر حس می شد.
امروزه در هر کسب و کاری، افراد بسیاری وجود دارند که به دنبال جذب مشتری هستند. ورود صنعت تبلیغات در ایران و گستردگی آن در دهه گذشته، همچنین توقع بالای عموم باعث شد در این زمینه هم تغییراتی شکل گرفته و دستگاه های جدید تولید شود.

حروف استیل در چه تابلوهایی کار می شود؟

حروف یا لوگو استیل برای هر نوع کسب کاری مفید است اما رنگ وسطح پرداخت سطوح آن بستگی به نوع کسب و کار انتخاب شود. بعضی از استیل برای زمینه استفاده کرده و قسمت حروف را توخالی می کنند.

حروف استیل طلایی

کسب و کار های مربوط به زیبایی، مد و محصولات بهداشتی به دلیل القای حس تمیزی و زیبایی از زمینه های سفید یا سنگ و همینطور فونت طلایی برای حروف تابلو برجسته خود استفاده می کنند که عموماً نورپردازی این تابلوها نیز سفید یا زرد است. به عنوان مثال فروشگاه های لباس، آتلیه های عکاسی عروس، آرایشگاه ها، مزون ها، محصولات آرایشی، پارچه فروشی ها و... معمولاً از این سبک تابلوها استفاده می کنند.

انواع استیل طلایی

حروف استیل نقره ای

در کسب و کارهای صنعتی بیشتر از حروف استیل نقره ای با نور پردازی های رنگی استفاده می شود. به عنوان مثال فروشگاه های لوازم برقی، لوازم کامپیوتری، شرکت های معماری و... بیشتر این سبک تابلوها را نصب می کنند.

انواع مدل استیل و پرداخت

تاکنون از روش های زیر برای ساخت تابلوهای حروف استیل استفاده شده است:

مدل ساده

در این مدل فقط از یک ورق استیل ساده استفاده شده که بدون لبه حروف می باشد و لامپ های نوردهی به صورت برعکس در پشت ورق استیل کار گذاشته می شوند.

ترکیب با پلکسی

در این حالت به جای اینکه کل حروف پلکسی باشد روی سطح حروف، استیل یک دست نصب شده و لبه آن پلکسی سفید می‎باشد که درون آن نورپردازی می شود.

رینگی

در این مدل با روش خاصی استیل را مات و غیر براق می‎کنند به صورتی که روی آن خش ها و شیارهای ریزی ایجاد می شود. این مدل که جذابیت خاص خودش را دارد، مناسب سلیقه کسانی است که می خواهند حروف استیل براق نباشد. این روش در ساخت تابلو با حروف فلزی هم کاربرد دارد.

پانچی یا ستاره ای

شاید بتوان گفت انقلاب این تابلوها در ایران با این سبک شکل گرفت. در این روش روی همان ورق های استیل به وسیله دستگاه لیزری CNC سوراخ های ریزی در اندازه های متفاوت به شکل دایره یا ستاره ایجاد می شود تا پس از نصب، نور از میان روزنه ها عبور کرده و حالتی اکلیل مانند یا ستاره ای به حروف یا لوگو می دهد.
حتی می توان در زمان نصب، رنگ پالت نورها را متفاوت قرار داد. این روش هم در لبه هم روی سطح تابلو برجسته مورد استفاده قرار میگیرد که در ایران آن را با نام های زیر می شناسند:
ستاره ای
• الماسی
• ترکیبی نوراندر

استیل ستاره ای

روش ساخت

ساخت و نصب تابلو حروف استیل نیز همانند سایر مدل های تابلو برجسته، نیاز به تخصص لازم برای دارد. متخصصین زیر ساخت این سبک تابلو ها با یکدیگر همکاری می کنند:

طراحی

طراح یا تحصیل کرده رشته گرافیک است یا تخصص و تجربه حرفه ای در این زمینه دارد. او با شناخت سلیقه مخاطب و نوع کار، دو یا سه طرح اولیه را با تمام جزئیات به وسیله نرم افزارهایی مانند کورل یا برنامه سه بعدی تری دی مکس طراحی می‎کند؛ سپس نمونه طرح ها را به مشتری که صاحب کسب و کار است نشان داده تا طرح نهایی تائید شود.
طرح می تواند به هر شکلی باشد؛ فقط حروف، یا همراه لوگو یا ... . همچنین لبه کار می تواند در هر اندازه ای متناسب با سلیقه سفارش دهنده تولید شود، حتی یک سانتیمتر.

برش زن

پس از اینکه طرح اولیه مورد تائید واقع شد، حروف را مجزا به وسیله پرینتر روی کاغذ های الگو چاپ می کنند و سپس روی ورق استیل می چسبانند. به این صورت کار سریع و تمیز تر انجام می شود. استادکار حروف استیل و لبه ها را با ظرافت توسط دستگاه لیزر CNC یا به صورت دستی برش داده و همچنین حروف کف کار را نیز که از جنس PVC است جداگانه برش می زند.

برقکار

برقکار حروف PVC را با لامپ های SMD که در شرح تابلوهای چلینیوم گفته شد، پر کرده و پس از سیم کشی سیم آن را از طریق سوراخی که از دید مخفی است به پشت تابلو انتقال می دهد. در انتها نور پردازی انجام شده را تست می کند.

جوشکار

مانند انواع تابلوهای برجسته، ابتدا توسط جوشکار داربست در مکان تائیین شده تا بالای درب ورودی نصب می شود. سپس چهارچوب کلی نصب شده و روی آن زمینه کار (که می تواند نما کامپوزیت یا چوب باشد) نصب می گردد. پس از آن حروف یا لوگو توسط دستگاه جوش نقطه ای به هم متصل شده و بر روی زمینه نصب می شود. اینکار حداقل یک روز کامل زمان می برد.
در صورتی که تابلو حروف برجسته استیل درون ساختمان نصب شود نیازی به نصب داربست نمی باشد.

مزایا

• تابلو حروف استیل به دلیل براق بودن حتی بدون روشن نمودن لامپ و نورپردازی در طول روز نیز جذابیت دارند.
• به زیباسازی محیط و شهر کمک می کند.
• قابلیت انعطاف پذیری بالا و قابلیت اجرای انواع طرح ها و حروف در فونت های متنوع مزیت دیگر این سبک تابلوها می باشد.
• در مقابل تغییرات جوی بسیار مقاوم و بوده و ضد آب نیز می باشد.
• جلوه ای لوکس و جذاب به محیط کاری شما می دهد.

معایب

• تنوع رنگ این تابلو محدود به دو رنگ طلایی، نقره ای و در نهایت بژ می باشد.
• هزینه نسبتا بالا نسبت به بقیه تابلوها

DNN