تابلو حروف فلزی

در مقالات پیشین دلایل ساخت تابلوهای برجسته و چلنیومی و انواع آن را گفتیم. در این بخش می خواهیم تابلوهای برجسته با حروف فلزی را بررسی کنیم.
نوع سفارش ساخت تابلوها با توجه به سلیقه مخاطب سنجیده می‌شود، به همین دلیل امروزه تنوع تابلوها در بازار بسیار زیاد است. 
شاید ایده تابلوهای حروفی پس از فراگیری تولید برق و لامپ از شهربازی‌ و هتل‌ها و رستوران‌های آمریکا شروع شد تا نام مکان‌های خاص همانند رستوران‌ها در شب برای مسافران بین راهی مشخص باشد. بدین صورت که نام مکان را بر روی سطح فلزی یا چوبی پیاده سازی نموده و روی سطح حروف را با لامپ های رشته‌ای پر می‌کردند.
اما بدلیل اینکه این روش چندان صرفه اقتصادی نداشت با اختراع لامپ‌های کم مصرف و کم هزینه و ال ای دی ها این ایده شکل نویی به خود گرفت و متقاضیان بیشتری را جلب نمود. پس از تولید ورق‌های نازک و قابل انعطاف فلزی توسط شرکت‌های فولاد، سهولت و تنوع کار بیشتر شد به همین دلیل امروزه تابلوهای فلزی همگانی‌تر و کاربرد آن در صنعت تبلیغات بسیار زیاد شده است.

موارد کاربرد

به دلیل اینکه حروف فلزی علاوه بر مقاومت بالا، قابلیت رنگ آمیزی به هر شکلی دارد مورد توجه بعضی از صاحبان کسب و کار می‌باشد. این سبک کار به دلیل مقاومت بالا در اندازه‌های بزرگ کار می‌شود به همین دلیل بیشتر در مشاغل صنعتی و کارخانه‌ها که نیاز به تابلو‌های بزرگ است مورد توجه می‌باشد. همچنین به دلیل نورپردازی با رنگ‌های متنوع در نمایشگاه‎ها، مکان‌های جذاب شبانه و شهربازی‌ها کاربرد دارد.

انواع تابلو حروف فلزی در اجرا

به طور کلی این تابلوها با توجه به اندازه آن به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

مسطح 

این روش به دو صورت اجرا و کاربرد داد.
1.    این کار کاملا برعکس برجسته کاری است، به این صورت که سطح تابلو کاملا فلزی می‌باشد. کلمه یا لوگو روی فلز طراحی شده و توسط دستگاه CNC برش می‌خورد و در پشت سطح با لامپ های نئونی یا ال ای دی، نور پردازی صورت می‌گیرد. به این صورت نور از قسمت برش خورده خارج شده و متن نورانی یا رنگی دیده می‌شود.

تابلو فلزی مسطح
 

 

2.    در سایزهای کوچک درون ساختمان‌ها کنار درب ورودی نصب می‌شود. به این صورت که اطلاعات یا نام روی آن عموما با مشکی رنگ شده یا درصورت تمایل برش خورده و نورپردازی می‌شود. مانند تابلوهای درون سازمانی یا ورودی درب دفتر وکلا و پزشکان.

برجسته 

تابلوهای چلنیوم که در خارج ایران به همان نام تابلو برجسته مشهور است کاربرد بسیاری در فضای باز و حتی درونی دارد. حروف فلزی برجسته به دلیل استقامت بالا برای تولید تابلوهای بزرگ کاربرد دارد. حتی می‌توان جای حروف را برش داد و درون آن را با گیاه یا گل‌های مصنوعی یا با چوب پر کرد که این بستگی به خلاقیت طراح و نوع کسب و کار دارد.
لازم به ذکر است به دلیل اینکه فلز نور را از خود عبور نمی‌دهد نور پردازی آن متفاوت می‌باشد.

تابلو فلزی برجسته

جنس تابلوهای حروف فلزی

حروف فلزی برخلاف حروف پلکسی نور را از خود عبور نمی‌دهد و بر خلاف حروف استیل، همه انواع آن مات است. 
نورپردازی در حروف فلزی از لبه با فاصله‌های مشخص از زمینه می‌باشد و یا به صورت ترکیبی با پلکس صورت می‌گیرد که با توجه به جنس آن در انواع فلزات زیر اجرا می‌شود:
•    گالوانیزه 
•    مس 
•    برنج 
•    استیل
(که به دلیل تنوع بالای آن در مقاله‌ای مجزا به نام تابلوهای استیل، توضیح داده شده است.)

روش ساخت

در این روش هم مانند بقیه تابلوهای برجسته همراه نورپردازی، نیاز به مختصصان در سه حوزه طراحی، ساخت و اجرا می‌باشد. در ایران بیشتر از جنس برنج و گالوانیزه استفاده می‌شود.
اما در صورت تمام فلزی بودن و رنگی بودن آن روش تولید، کمی متفاوت می‌باشد که شامل موارد زیر می‌شود:
1.    حروف فلزی یا لوگو توسط طراح در برنامه کرول یا 3DMax چاپ و توسط دستگاه برش CNC یا دستی برش می‌خورد.
2.     به وسیله دستگاه جوش توسط جوشکار لبه‌های حروف به هم جوش می‌خورد، سپس لبه‌های جوش خورده حروف یا طرح با سمباده یا دستگاه مخصوص صاف می‌شود.
3.    در مرحله بعد اگر نیاز به رنگ‌آمیزی باشد حروف توسط رنگ کار مطابق با سفارش رنگ‌آمیزی می‌شود. یک تابلو می‌تواند با توجه به خلاقیت طراح و سلیقه مشتری در چند رنگ تولید شود.
در صورتی که کار در مدل حروف فلزی به صورت ترکیبی با پلکس باشد، نور پردازی آن شبیه حروف پلکسی انجام می‌شود.

نورپردازی

در نورپردازی تابلوهای فلزی از آنجا که نور از آن عبور نمی‌کند با توجه به سبک طراحی، کل یا سطح یا لبه آن بدون نور است که به چند روش انجام می‌شود.

برق کشی حروف برجسته فلزی

نصب با فاصله ازسطح

1.    در این روش قدیمی، کل طرح یا تمام حروف به صورت تمام فلزی که می‌تواند در هر رنگی باشد، به یک لبه حداکثر سه سانتی متری در پشت حروف جوش می‌خورد.


2.     صفحه پی وی سی به صورت برعکس پشت فلز نصب شده و لامپ‌ها روی آن برق کشی می‌شوند.
می‌توان در تابلو‌های بزرگ نور‌افکن نصب کرد. همچنین می‌توان رنگ نور را تعیين کرد. به عنوان مثال در روز حروف به رنگ سرخ هستند و در شب نور به رنگ آبی یا همرنگ حروف می‌باشد. یا با لامپ های نئونی نورپردازی نمود.
این روش به دلیل اینکه نیاز به پس‌ز‌مینه ندارد برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ بسیار پر‌کاربرد است.

تلفیق با کامپوزیت یا پلکسی

در این روش به لطف استفاده از دستگاه CNC که با دقت و ضرافت طرح یا حروف فلزی را برش میزد، لبه یا روی کار با جنس پلکسی که می‌تواند نور را عبور دهد، ترکیب شده و درون آن همانند مدل حروف پلکسی با لامپ های MED به صورت لوله‌ای پر می‌شود. اگر طرح در رنگ های متنوع باشد، می تواند نور لامپ‌ها را نیز به همین صورت متنوع انتخاب نمود.

روش نصب حروف فلزی بر روی سطح و دیوار

روش نصب این تابلوها با توجه به بزرگی یا کوچکی حروف فلزی و طرح، وجود زمینه یا نداشتن آن متفاوت است. اگر حروف یا لوگو روی دیوار یا نما سنگ ساختمان نصب شود، نیازی به طراحی چهارچوب توسط جوشکار نیست. فقط باید حروف را به وسیله نگهدارنده‌ها روی دیوار با دلر و پیچ فیکس کرد و نوردهی را پشت و روبروی حروف انجام داد.
لازم به ذکر است اگر نصب تابلو بالای سردر یا ساختمان باشد نیاز به نصب داربست خواهد بود.
در صورتی که نصب حروف فلزی بر روی نمای کامپوزیت یا چوب باشد همانند تابلوهای دیگر ابتدا چهارچوب نصب شده، سپس توسط جوشکار و برقکار در محل مورد نظر بکگراند و حروف قرار می‌گیرد.

نصب تابلوچنلیوم

مزایا

•    مقاومت بالا
•    بالا بودن عرض رول‌های تولیدی در بازار برای کارهای بزرگ
•    قابلیت رنگ‌آمیزی در تنوع بالا
•    قابلیت ترکیب با سبک‌های دیگر تابلوهای چلنیوم 
•    قیمت کمتر

معایب

•    نیاز به دستگاه CNC برای برش بهتر
•    سنگین بودن کار نسبت به کارهای پلکسی و کامپوزیتی

DNN