نما چوب در تابلوهای برجسته (چنلیوم)

اصطلاح نما در تابلوهای برجسته یا چلنیوم به زمینه (بک گراند) حروفی که نام محل کسب و کار یا برند روی آن نصب می‌گردد گفته می‌شود. به عبارت دیگر بعد از آماده سازی حروف، آن را بر روی سطحی سوار می‌کنند که در اصطلاح استادکاران این حوزه به آن نمای چوب گفته می‌شود.

نوع چوب در تابلو برجسته

شاید با خود بگویید چوب در هوای آزاد مقاومت ندارد و پوک می‌شود. اما جنس چوب‌های تزئینی ترمووود می‌باشد. در حقیقت ترموود کلمه لاتین ThermoWood به معنای چوب گرم شده است که اولین بار توسط شرکتی در فنلاند در این صنعت اجرا شد.
در فرایند تولید آن، چوب درخت، در دمای ۱۸۰ الی ۲۲۰ سانتیگراد نیم سوز شده و ناگهان آن را خنک می‌کنند. انبساط و انقباض باعث بسته شدن روزنه‌های چوب گشته و مقاومت چوب را بالا می‌برد تا در برابر تغییرات آب هوایی مقاومت داشته باشد. 
علاوه بر این، نیم سوز کردن چوب می‌تواند باعث شکستن زنجیره‌های سلولزی و تجزیه شدن اسیدهایش شود که این روند موجب می‌شود جانوران میکروسکوپی به آن آسیبی وارد نکنند.
به همین دلیل امروزه چوب ترمود استفاده فراوانی در نما و دیزاین داخلی دارد. از این چوب در طراحی در و پنجره‌ها، نیمکت‌ها و تابلوها استفاده می‌شود. همچنین در دکوراسیون داخلی مانند سونا خشک، آشپزخانه‌ها، کافی شاپ‌ها و رستوران‌ها نیز از آن استفاده می‌شود.
نما چوب در رنگ‌های کمرنگ و پر‌رنگ در تناژهای زرد و سرخ در بازار ایران موجود است که اکثرا وارداتی می‌باشند.

رنگ بندی چوب ترمود

انواع چوب 

ترموود چوب‌ها براساس نوع و جنس درخت به دسته های زیر تقسیم می شود:
•    نرم: چوب درختان سوزنی و کاج می‌باشد که رنگ تیره‌تری دارد.
•    سخت: این چوب‌ها مقاوم‌تر و از درختان قوی‌تر مانند گردو می‌باشد که رنگ روشنتری داشته و طول عمر آن هم بیشتر است.
•    تنوع در رنگ و رگه: که با توجه به نوع درخت آن مشخص می‌شود که شامل موارد زیر می شود:
o    چوب بلوط: قرمز و متمایل به صورتی
o    چوب ممرز: رگه‌های نقطه ای کرم متمایل به زرد
o    چوب تبریزی: کرم روشن 
o    چوب گردو: بستگی به سن درخت قهوه‌ای روشن و تیره
o    چوب ملچ: نارنجی رگه‌های مورب
o    چوب راش: متمایل به زرد رگه‌های درشت
o    چوب افرا: تنوع رنگ بالا در رگه‌های مورب و دایره‌ای 
o    چوب ساج: سرخ رنگ
o    چوب پالونیا: متمایل به زرد رگه‌های ریز
o    چوب روسی: متمایل به کرم و زرد کره‌ای
o    چوب توسکا:رگه‌های درشت رنگ قهوه‌ای روشن
o    چوب گیلاس: متمایل به سرخی و نارنجی
o    پلای وود: چوب فرآوری شده چند لایه و تو خالی
همچنین در برخی موارد و کاربردهای خاص می‌توان از MDF نیز که لایه‌ای پلاستیکی از طرح چوب روی لایه‌ای ترکیبی از نئوپان (خورده های چوب و کاغذ و چسب) می‌باشد برای نما چوب استفاده نمود. عدم مقاومت MDF در برابر آب باعث گردیده تا از آن بیشتر در محیط‌های بسته استفاده شود.

ویژگی چوب برای نما

چوبی که برای نمای تابلو استفاده می‌شود بهتر است ترمووود باشد. اما با این حال اجباری نبوده و می‌توان از همان چوب پارکت نیز استفاده کرد که در دو نوع تو خالی یا پر موجود است. اگرچه چوب ترمود مقاومت بیشتری دارد.
در بازار ایران چوب‌های روسی به دلیل تنوع بالا در رنگ و طرح معروف و پرکاربرد بوده و در دسترس می باشد. از انواع می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
•    تنوع در لبه چوب: سفارشی لبه گرد، لبه تیز و لبه کونیک
•    تنوع در حالت: خشک و مرطوب
•    تنوع در قطر: 10/50 میلیمتر
•    وزن: تو خالی و تو پر
•    نوع: کم گره و پر گره

نما چوب برای چه تابلو هایی خوب است؟

بیشتر شغل‌هایی که اهداف طبیعی دارند مناسب این نما هستند.
مانند: رستوران‌ها، کافه‌ها، شرکت‌های طراحی دکوراسیون، مکان‌های تفریحی، گلخانه‌ها و موزه‌ها مناسب این نما می‌باشند. 
همچنین با توجه به این که چوب نه تنها نور را انعکاس نمی‌دهد بلکه کاملا جذب می‌کند، درمناطق ساحلی آفتابی که در روز، نور محیطی به صورت طبیعی بالا است استفاده از نما چوب چشم عابرین را آزار نداده و باعث خوانایی تابلو نیز خواهد بود.
البته از نما چوب برای جذب مشتری‌های کلاسیک و خاص‌پسند توسط برخی صاحبان کسب و کار نیز استفاده می‌شود.

اندازه و چیدمان چوب ها در تابلو نما چوب

همانطور که گفته شد چوب‌های ترمووود و تخته‌های معمولی در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود می‌باشد. برخی دارای لبه مورب یا گرد می‌باشند که تفاوت آن‌ها در قیمتشان است. 
طراح می‌تواند با سلیقه خود نوع خاص و منحصر به فردی به زمینه تابلو بدهد. به عنوان مثال به صورت افقی یا عمودی یا حتی قطری آن‌ها را بچیند و متصل به‌هم یا با فاصله نصب کند. همچنین به دلیل تکه‌ای بودن کار و برش راحت چوب‌ها هیچ محدودیتی در طول و عرض تابلو نخواهیم داشت.

حروف در تابلو های نما چوب

به دلیل اینکه نمای چوب، اغلب در چند رنگ شبیه به هم با تناژ تیره می‌باشد، بهتر است رنگ حروفی که روی آن کار می‌شود روشن باشد تا خوانا بودن، برجستگی و جذابیت خود را حفظ کند. به عنوان مثال حروف استیل نقره‌ای، پلکس‌های سفید، زرد و سبز روشن برای نمای چوب مناسب‌تر هستند.

رنگ حروف روی تابلو نما چوب

روش نصب

نصب تابلو برجسته نما چوب همانند تابلوهای دیگر می‌باشد؛ با این تفاوت که چون تخته‌ها نسبت به نما کامپوزیت، سنگین‌تر بوده و به صورت یک تکه نمی‌باشد، مستقیماً در محل مورد نظر نصب، آماده سازی و بر روی دیوار سوار می‌شود. همچنین در زمان نصب عمودی یا افقی بودن آن لحاظ می‌گردد که می‌تواند به دو صورت زیر انجام شود:

1.    با قاب یا چهار چوب

ابتدا مانند تابلو فلکسی و بیلبورد چهار چوب یا قاب پروفیل، با زاویه دقیق ساخته می‌شود؛ پایین و بالای تخته‌ها با دلر سوراخ شده و به ترتیب با پیچ بر قاب محکم می‌گردد. سپس سطح زیرین حروف که از جنس PVC است و لامپ‌ها روی آن برق کشی شده است نصب شده و در نهایت نیز حروف را بر روی آن‌ها سوار می‌شود.

2.    بر روی دیوار ساختمان:

بالا و پایین تابلو اندازه‌گیری دقیق شده، چوب‌ها با دقت برش خورده، بالا و پایین تخته‌ها با دلر سوراخ می‌شود. سپس قسمتی که قرار است حروف نصب شود سیم کشی شده و از پشت چوب برای اتصال به برق عبور داده می‌شود. سپس چوب‌ها با پیچ و رول پلاک به دیوار محکم می‌شوند.

مزیت های نما چوب

•    ظاهری زیبا، کلاسیک 
•     طبیعی و گرما بخش 
•    عمر خوب
•    مقاوم در مقابل رطوبت و پوسیدگی تا چندین سال
•    قابلیت اجرا در هر اندازه حتی به شکل دایره به دلیل اینکه قطعات چوب کنار هم قرار می‌گیرد.
•    قابلیت حکاکی و منبت‌کاری به عنوان زمینه کار
•    دچار شک الکتریکی نمی‌شود.
•    عدم انعکاس نور آفتاب بر چشم عابر را اذیت نمی‌کند
•    خیلی فراگیر نشده و هنوز در چشم بیننده خاص و زیبا می‌باشد

معایب

•    تنوع رنگی کم
•    عدم پخش نور در شب
•    قیمت بالاتر نسبت به کامپوزیت
•    سنگین‌تر از بقیه تابلو‌ها
•    قابل اشتعال

 

DNN