ساخت حروف برجسته تابلو

ساخت تابلو حروف برجسته و آشنایی انواع آن

ساخت حروف برجسته یکی از مراحل آماده سازی انواع تابلوهای تبلیغاتی است. کسب و کارهای مختلف برای تبلیغ برند و محصولات خود از تابلوهای تبلیغاتی استفاده می کنند و وقتی صحبت از برندسازی کسب و کار از طریق تبلیغات می شود، تابلوها ابزار مهمی محسوب می شوند.

استفاده از این تابلوها یک روش بازاریابی است که موجب بیشتر دیده شدن و در نتیجه فروش بیشتر می شود. در واقع این یک راه عالی برای جلب توجه خوانندگان است که باعث می شود آن ها بیشتر آگهی شما را بخوانند. وقتی می خواهید تبلیغ خود را به موفقیت برسانید، باید مطمئن شوید که فونت، اندازه، رنگ و فاصله حروف درست را استفاده می کنید، همه این جزئیات کوچک می تواند تفاوت بین موفقیت یا شکست تبلیغ شما باشد.

ممکن است این سوال در ذهن تان شکل بگیرد که نحوه آماده سازی و ساخت حروف برجسته انواع تابلوها به چه صورت است؟ با ما همراه باشید تا شما را با انواع حروف برجسته و مراحل ساخت آن ها آشنا کنیم.

انواع حروف برجسته در تابلوهای تبلیغاتی

حروف برجسته مورد استفاده در ساخت تابلوهای تبلیغاتی انواع مختلفی دارند و هرکدام از مواد گوناگونی تولید می شوند. در این بخش به معرفی انواع حروف برجسته می پردازیم:

حروف برجسته پلاستیکی

در ساخت حروف برجسته پلاستیکی از پلکسی گلس استفاده می شود. با این که به کار بردن پلاستیک باعث افزایش نوردهی حروف می گردد ولی یک از معایب بزرگ این حروف این است که از زاویه بغل، خوانایی خوبی ندارند. هم چنین حروف پلاستیکی از مقاومت خوبی برخودار نیستند. اگرچه می توان با رعایت استانداردها و متریال باکیفیت، مقاومت و دوام آن را افزایش داد.

حروف برجسته نئونی شیشه ای

در ساخت حروف برجسته نئونی، تابلوساز با حرارت دادن شیشه های خام، آن ها را به شکل حروف در می آورد. سپس داخل آن را با گاز نئون پر کرده و با عبور جریان برق از شیشه، باعث نورانی شدن تابلو می شود.

حروف  برجسته لاس وگاسی

در ساخت حروف برجسته لاس وگاسی از لامپ های SMD استفاده می شود. هم چنین به خاطر نوع قرارگیری حروف در کنار هم می توان برای هر حرف، رنگ  متفاوتی را در نظر گرفت.

حروف برجسته پیکسلی

در حروف برجسته پیکسلی امکان برنامه ریزی نمایش افکت های نوری هر حروف روی تابلو وجود دارد. پیکسل های به کار رفته در ساخت حروف برجسته توانایی تولید ۱۶ میلیون رنگ را دارند و علاوه بر تولید حروف می توان از آن ها در پس زمینه تابلوهای چلنیوم و تابلو نئون پلاستیک هم  استفاده کرد.

حروف برجسته چلنیوم

یکی از پرکاربردترین حروف برجسته در ساخت تابلو مغازه، چلنیوم است. حروف برجسته چلنیوم شبیه به پلاستیک است اما در تولید آن به جای پلکسی گلاس از آلومینیوم استفاده شده، به همین دلیل علاوه بر زیبایی از مقاومت و دوام بالاتری هم برخودار است.

حروف برجسته فلزی

حروف برجسته فلزی همان طور که از اسمش هم مشخص است از فلز ساخته می شود. جالب است بدانید در زمان گذشته امکان نورپردازی تابلو حروف فلزی مغازه وجود نداشت اما امروزه با استفاده از روش های نوین امکان استفاده از نورپردازی برای این تابلوها وجود دارد.

حروف برجسته استیل

استفاده از استیل در ساخت حروف برجسته مزیت های زیادی دارد که می توان به ماندگاری و دوام بالا، ضد خش و ضد زنگ بودن و ظاهر زیبا اشاره کرد. هم چنین نسبت به سایر متریال های به کار رفته در ساخت حروف برجسته به نگه داری کمتری نیاز دارد. در ساخت تابلوهای استیل از ورق های نقره ای یا طلایی استفاده می شود. تابلو استیل طلایی به خاطر ظاهر زیبا و براق، محبوبیت زیادی در بازار دارد.

حروف برجسته

حروف برجسته پترن

جنس رویه ی حروف برجسته پترن از پلکسی گلاس است و نورپردازی آن از طریق لامپ های SMD انجام می شود.

حروف برجسته مخمل

حروف برجسته ترکیبی

این حروف می تواند از ترکیب متریال مختلف از جمله چلنیوم، پلکسی، فلز، استیل و پلاستیک ساخته شود.

حروف برجسته وکیوم

حروف برجسته وکیوم با حرارت و گرما شکل گرفته و سپس قالب سازی می گردند. همچنین برای اینکه شکل قالب گرفته و سه بعدی شوند، از پمپ های مکنده استفاده می شود.

حروف برجسته آلومینیومی

ساخت حروف برجسته آلومینیومی با استفاده از ورق های آلومینیوم یا آهنی انجام می شوند. همچنین برای زمینه از ورق های پی وی سی استفاده می گردد.

حروف برجسته سه بعدی

ساخت حروف برجسته سه بعدی با استفاده از حرارت و دستگاه های حروف ساز صورت می گیرد.

حروف برجسته لبه سوئدی

شاید از نظر ظاهر حروف لبه سوئدی شبیه به چلنیوم باشند ولی تفاوت های زیادی با هم دارند. مثلا در ساخت حروف برجسته لبه سوئدی از ورق های آلومینیوم با رنگهای مختلف استفاده می شود. ولی در ساخت حروف چلنیوم از رول چلنیوم بهره برده که طیف رنگی زیادی نیز ندارد. همچنین در تولید تابلو حروف برجسته چلنیوم، لبه چلنیوم با فاصله چند میلی متری داخل حروف قرار می گیرد ولی در تابلو لبه سوئدی، پلکسی گلس مماس بر آلومینیوم و دقیقا در بالای حروف جای می گیرد. از  متریال به کار رفته در تولید حروف لبه سوئدی می توان استیل، تکه های کریستال، پلکسی گلاس و مولتی استایل را نام برد.

 

حروف برجسته یونولیتی

ساخت حروف برجسته یونولیتی توسط نوعی یونولیت فشرده و دانه ریز صورت می گیرد. همچنین امکان رنگ آمیزی آن با استفاده از رنگ های اکریلیک و رنگ پلاستیک وجود دارد.

حروف برجسته پانچی

منظور از پانچ همان سوراخ کاری روی ورق ها است. در تولید این حروف برجسته، پانچ حروف در فاصله و قطرهای متفاوت و همچنین در اشکال هندسی مختلف بر روی لبه های حروف صورت می گیرد. برای زیبایی بیشتر کار و نمایان نشدن لامپ ها در قسمت پانچ شده، باید به قطر پانچ، تراکم پانچ و قطر لبه پانچ توجه شود.

حروف برجسته رینگی

در ساخت حروف برجسته رینگی، لبه های کار به صورت رینگی برش خورده و نورپردازی به صورتی است که علاوه بر رویه حروف، از لبه ها نیز نمایان می شود.

حروف برجسته آبکاری

حروف برجسته آبکاری شده، حروفی هستند که توسط دستگاه های مخصوص آبکاری می شوند. از دستگاه های استفاده شده در تولید این حروف می توان به دستگاه فانتاکروم یا دستگاه آبکاری مخمل پاش اشاره کرد.

حروف برجسته لوستری

این حروف به صورت ترکیبی و از استنلس استیل طلایی، کروم و سیلور ساخته می شوند. همچنین لبه های حروف از کریستال شیشه ای لوستری و پشت کار با استفاده از استنلس استیل طراحی می گردد. جهت نورپردازی از لامپ های اس ام دی استفاده می شود.

مراحل ساخت حروف برجسته

ساخت حروف برجسته شامل مراحل مختلفی است که در این بخش به آن می پردازیم:

 • مرحله اول؛ اندازه گیری

اولین مرحله در تولید تابلو حروف برجسته، اندازه گیری است. تابلو ساز ابتدا به محل نصب تابلو مغازه رفته و سپس با توجه به موقعیت و قرارگیری آن، اقدام به اندازه گیری دقیق طول، عرض و ارتفاع تابلو می کند.

 • مرحله دوم؛ طراحی لوگو

در این مرحله با استفاده از برنامه کرل دارو یا اتوکد چیزهایی که قرار است روی تابلو درج شود از جمله حروف برجسته، اشکال و لوگو طراحی می شود. همچنین فونت، سایز و ضخامت حروف توسط این برنامه ها تنظیم می گردد. به علاوه قیمت تابلو حروف برجسته نیز توسط نرم افزار مخصوص مشخص می شود.

 • مرحله سوم؛ برش حروف

بعد از این که تابلوساز بر سر قیمت با کارفرما به توافق رسید، اقدام به برش حروف برجسته به وسیله بهترین و دقیق ترین مدل های دستگاه برش می کند.

تابلو حروف برجسته

 • مرحله چهارم؛ آماده سازی حروف برجسته

حروف برجسته با توجه به نوع تابلو از متریال های مختلف از جمله چلنیوم، ورق های پلکسی گلاس، ورق های استیل یا آهنی آماده سازی می شوند. همچنین بر اساس نوع متریال به کار رفته، برش حروف به سه شکل برش با دست، اره برقی و دستگاه های مختلف صورت می گیرد.

 • مرحله پنجم؛ مونتاژ حروف

بعد از برش حروف برجسته، مونتاژ حروف صورت می گیرد. در این مرحله از ساخت حروف برجسته، تابلوساز توسط دستگاه مخصوص، لبه چلنیوم را اطراف پلکسی می چسباند. تمام مراحل از جمله خم کاری، ایجاد قوس و شیار بر روی لبه چلنیوم بر اساس فایل مشخص شده به دستگاه داده می شود. البته این دستگاه فقط برای فونت های انگلیسی مناسب است و در زمان استفاده موجب ایجاد خط و خش روی حروف می شود.

 • مرحله ششم؛ پایان ساخت حروف

بعد از آماده سازی حروف و لبه چلنیوم، حروف توسط چسب های مخصوص و آهن ربا به پلکسی گلاس چسبانده می شود.

 • مرحله هفتم؛ نورپردازی

نورپردازی حروف برجسته تاثیر بسیاری در زیبایی تابلو تبلیغاتی مغازه دارد. نورپردازی حروف برجسته توسط لامپ های LED و SMD صورت می گیرد. تفاوت این دو لامپ این است که لامپ های SMD نسبت به LED دارای مصرف برق کمتر و درخشندگی بیشتر هستند. نحوه قرار گیری لامپ های نورپردازی بر اساس نوع حروف برجسته متفاوت است و معمولا به صورت بلوکی یا موازی روی پی وی سی نصب می شوند. همچنین نورپردازی لبه های حروف برجسته به صورت رینگی یا پانچی صورت می گیرد. در حالت پانچی، لبه ها توسط دستگاه پانچ در فاصله های منظم سوراخ شده و در حالت رینگی لبه ها توسط دستگاه مخصوص به صورت اشکال مختلف هندسی برش می خورند. توجه داشته باشید این دو حالت از نظر نورپردازی فوق العاده هستند و جلوه زیبایی به تابلو می بخشند.

 • مرحله هشتم؛ زیر سازی حروف

مرحله زیرسازی حروف برجسته توسط ورق های پی وی سی با ضخامت هشت یا ده میلی متر صورت می گیرد. در این مرحله حروف روی ورق پی وی سی قرار گرفته و سپس دور تا دور آن را خط می کشند. در آخر با اره برقی دور آن را برش میزنند. هم چنین با لامپ های اس ام دی نورپردازی داخل حروف انجام می شود.

 • مرحله نهم؛ نصب لامپ و حروف برجسته

ابتدا سطح پی وی سی را تمیز کرده و لامپ های SMD را در فاصله های سه الی چهار سانتی متری روی آن می چسبانند. در مرحله نصب لامپ ها، رعایت فاصله بین لامپ ها بسیار اهمیت دارد؛ زیرا اگر فاصله بین آن ها زیاد باشد باعث ایجاد نقاط تاریک و روشن در بین حروف شده و مطمئنا در زیبایی و نورپردازی تابلو تاثیرگذار است. در آخر حروف برجسته روی سطوح نصب می شوند.

مراحل نصب تابلو تبلیغاتی

بعد از اشاره به مراحل ساخت حروف برجسته، نوبت آن رسیده که به نصب تابلو تبلیغاتی بپردازیم. در این بخش می خواهیم شما را با مراحل نصب تابلو چلنیوم آشنا کنیم.

 • بعد از مشخص شدن طرح اولیه، ورق پی وی سی را روی آن قرار داده و محکم می کنند.
 • بعد از نصب پی وی سی، نوبت نصب لامپ های اس ام دی است. پی وی سی را سوراخ کرده و سیم های اضافه را به پشت منتقل می کنند. سپس جریان الکتریکی بین لامپ ها را با استفاده از قطب های مثبت و منفی به هم متصل می کنند.
 • در مرحله بعد نورپردازی تست شده و در صورتی که مشکلی وجود نداشت، حروف روی ورق پی وی سی نصب می شوند.
 • برای جذابیت حروف برجسته، محل اتصال دور حروف را با استفاده چلنیوم پوشانده تا نتیجه کار زیباتر شود.

تابلو حروف برجسته

قیمت تابلو حروف برجسته

همان طور که مطالعه کردید حروف برجسته از متریال و روش های مختلفی ساخته می شوند. همچنین با توجه به متریال به کار رفته در ساخت حروف برجسته، قیمت تابلو متفاوت خواهد بود. عوامل مختلفی در تعیین قیمت تابلو تاثیرگذار هستند که عبارتند از:

 • متر محیط
 • نوع زیرساز
 • نوع حروف برجسته
 • ارتفاع تابلو
 • قاب دار یا بدون قاب بودن تابلو
 • نحوه نورپردازی
 • نوع اس ام دی
 • نوع ورق های کاربردی در تولید تابلو از جمله ورق های پلکسی، پی وی سی و کامپوزیت
 • استفاده از تایمر
 • استفاده از دستگاه خنک کننده
 • نوع ترانس
 • استفاده از لوگو
 • استفاده از تصاویر و انیمیشن

جهت مشاهده قیمت تابلو حروف برجسته می توانید به بخش لیست قیمت تابلو در سایت مراجعه نمائید.

دورال، تولیدکننده باکیفیت ترین انواع تابلوهای تبلیغاتی

با توجه به اهمیت تبلیغات در کسب و کارها، امروزه تولیدکنندگان بسیاری در زمینه آماده سازی انواع تابلوهای تبلیغاتی فعالیت می کنند. از آن جا که کیفیت تابلو بسیار اهمیت دارد؛ حتما جهت سفارش انواع تابلو به تابلوسازی دورال مراجعه کنید. مجموعه دورال متشکل از کادری مجرب و با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه ها و ابزارها در زمینه تولید انواع تابلو تبلیغاتی در مشهد فعالیت می کند. این گروه باکیفیت ترین متریال را در تولید تابلو سردر مغازه به کار می برد.

گروه تبلیغاتی دورال با شرکت ها و سازمان های بزرگی همکاری داشته که می توان لیست کامل آنها را در بخش نمونه کار تابلو حروف برجسته مشاهده نمائید. شرکت کوکاکولا، پپسی، روغن موتور اسپیدی، چسب مشهد، شرکت بوتان، شرکت ایمرگس، شهرداری مشهد، استانداری مشهد، بانک سپه و غیره از جمله برخی از این نمونه کارها می باشند. جهت خرید باکیفیت ترین و زیباترین تابلوهای پرکاربرد با قیمت های مناسب با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

کلام آخر

تابلو حروف برجسته

اگر تازه کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید یا به دنبال کسب سود بیشتر هستید؛ در قدم اول باید مشتری بیشتری را به سمت خودتان جذب کنید. روش های تبلیغاتی مختلفی وجود دارند که یکی از بهترین و موثرترین آن ها، نصب تابلو در سردر مغازه و فروشگاه ها است. از آن جا که ساخت حروف برجسته و تابلوها از متریال با کیفیت های مختلف صورت می گیرد جهت سفارش تابلو و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.